Raty równe czy malejące a kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny to taki długoterminowy kredyt, którego zabezpieczeniem jest hipoteka, czyli nieruchomość. Wysokość kredytu oraz okres spłaty jest dość wysoki, dlatego też bank musi mieć solidne zabezpieczenie, gdyż nie jest w stanie przewidzieć jak klientowi będzie się wiodło w przeciągu najbliższych lat.  Oznacza to, iż jeśli kredytobiorca będzie zalegał ze spłatami kredytu albo przestanie go spłacać, wtedy bank ma prawo taką nieruchomość (hipotekę) przejąć.

Jakie raty są korzystniejsze przy kredycie hipotecznym?

Złożyłeś już wszystkie dokumenty do banku, masz wstępną zgodę na przyznanie kredytu hipotecznego i teraz ważna decyzja. Ważna, bo można powiedzieć, że na większość życia. Musisz zdecydować czy lepsze dla Ciebie będą raty równe czy malejące. Ta decyzja ma wpływ na Twoja zdolność kredytową oraz na całkowity koszt kredytu. Jeśli zdecydujemy się na ratę równo, to wtedy kapitał i odsetki przez cały okres kredytowania są zmienne. Działa to tak, ze przez pierwsze lata spłaty zobowiązania, spłacane są najpierw odsetki. W konsekwencji czego jest to rozwiązanie droższe. Plusem jest to, że równa rata daje nam większą zdolność kredytową.

Rata malejąca zaś to tańsze rozwiązanie, ale wiążące się z wyższą ratą przez pierwsze lata spłaty kredytu. Część kapitałowa się nie zmienia, co oznacza, że odsetki są naliczane od coraz niższej kwoty kapitałowej, co jest niezmiernie opłacalne. Musisz jednak wiedzieć, że ten wybór zmniejsza Twoja zdolność kredytową. Natomiast jeśli nosisz się z tym, aby ten kredyt spłacić wcześniej, to jest to idealne rozwiązanie dla Ciebie.

Kredyt hipoteczny to idealne rozwiązanie dla osób, które marzą o zakupie mieszkania czy o wybudowaniu własnego domu. Przy wzięciu kredytu hipotecznego trzeba pamiętać także o wkładzie własnym. Bez tego rzadko kiedy bank udziela kredytu hipotecznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *