Co to jest kredyt hipoteczny?

Czym jest kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny to taki długoterminowy kredyt, gdzie zabezpieczeniem jest hipoteka. Tego rodzaju kredyt cechuje najczęściej wysoka kwota tego kredytu oraz długi czas spłaty. Istnieją kredyty w złotówce oraz w walucie. Bank daje klientowi kredyt hipoteczny na naprawdę wysokie kwoty i nawet na okres 40 lat spłaty. W takich sytuacjach bardzo ważne jest solidne zabezpieczenie takiego kredytu. Bank bowiem nie może przewidzieć jak klientowi będzie się wiodło pod względem finansowym przez te lata spłaty kredytu. Jeśli kredytobiorca nie będzie spłacał wziętego przez siebie kredytu, to wtedy istnieje takie niebezpieczeństwo, że bank może zabrać nieruchomość, pod którą zastawiony był kredyt hipoteczny.

Kredyt hipoteczny – kto ma szanse go otrzymać?

Kredyt hipoteczny w Polsce udzielany jest dość często. Oferta wyboru kredytów hipotecznych jest dość szeroka, ale wybór konkretnego kredytu powinien być bardzo dokładnie przemyślany. Analizując wniosek klienta, bank kieruje się przede wszystkim tym, czy kredytobiorca ma zdolność kredytową, jaką ma historię kredytową oraz jaki jest wkład własny. Możemy starać się o kredyt hipoteczny jeśli chcemy kupić mieszkanie lub kupić czy wybudować własny dom. Taki kredyt ma zarówno swoje plusy jak i minusy. Do plusów możemy zaliczyć:

  • wysoką kwotę kredytu,
  • długi czas kredytowania,
  • dość niską ratę.

Mimo wielu plusów, kredyt ten nie jest pozbawiony również minusów. Główne z nich to ustanowienie hipoteki oraz skomplikowana procedura wnioskowania.

 Koszty związane z kredytem hipotecznym

Najważniejszym kosztem kredytu hipotecznego są odsetki naliczane od kapitału pozostałego do spłaty. Inne koszty to m.in.: prowizja bankowa, ustanowienie hipoteki, koszty notarialne, założenie księgi wieczystej, ubezpieczenie od zdarzeń losowych, całkowity koszt kredytu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *