Pożyczka online a kredyt gotówkowy – co jest korzystniejsze?

Jeśli chcesz szybko pożyczyć pieniądze, to masz właściwie dwie możliwości – pożyczka online lub kredyt. Obie powyższe formy finansowania mają swoje wady i zalety, a podjęcie odpowiedniej decyzji wcale nie należy do łatwych zadań. Dzisiaj postaramy się przeanalizować obie możliwości i pokazać, która z nich bardziej się opłaca.

Na czym polega kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy to forma finansowania, w wyniku której kredytodawca (bank) zobowiązuje się przekazać kredytobiorcy (Tobie) dokładnie określoną ilość środków pieniężnych. Kredyt gotówkowy jest formą finansowania ściśle regulowaną przez polskie prawo, a jego definicja została zawarta w Prawie bankowym. Z powyższego dokumentu jasno wynika, że kredyt gotówkowy może zostać udzielony tylko przez banki posiadające odpowiednią licencję wydawaną przez organy państwowe.

Taka ścisła regulacja prawna ma zagwarantować bezpieczeństwo zawierania transakcji zarówno dla samego banku, jak i dla kredytobiorcy. Niestety, w praktyce kredyt gotówkowy obarczony jest całą masą różnego rodzaju obostrzeń.

Pożyczka online – co to jest?

Jedną z alternatyw dla klasycznego kredytu jest pożyczka online. Pożyczka może być udzielana przez podmioty niebędące bankami. Wystarczy, tylko by posiadały one odpowiednie wszelkie wymagane licencje oraz zezwolenia prawne.

Każda pożyczka online dostępna na rynku umożliwia wydawanie otrzymanych środków w dowolny sposób – pieniądze możesz wydać, na co tylko zapragniesz! Co więcej, nikt nie będzie rozliczać Cię z tego, na co przeznaczyłeś pieniądze.

Pożyczka online to także krótki czas oczekiwania na decyzję kredytową, która podejmowana jest w ciągu kilkunastu minut, a do ubiegania się o pożyczkę najczęściej wystarczy dowód osobisty.

Kredyt gotówkowy a pożyczka online – podobieństwa

Pierwszym i zarazem najbardziej oczywistym podobieństwem pomiędzy oboma powyższymi produktami jest oferowanie możliwości zaciągnięcia zobowiązania finansowego w postaci pożyczki pieniężnej. Osoba decydująca się na skorzystanie z takiej oferty zaciąga dług, który następnie oddaje wraz z odsetkami w postaci miesięcznych rat.

Kolejnym podobieństwem jest konieczność spisania prawnie wiążącej umowy. Zarówno kredyt gotówkowy, jak i pożyczka online wymagają podpisania odpowiedniego dokumentu, który potwierdza tożsamość wierzyciela oraz pożyczkobiorcy. W umowie zawarte są również informacje dotyczące wysokości odsetek oraz prowizji, a także dokładny harmonogram spłaty zobowiązania.

Kredyt gotówkowy a pożyczka online – różnice

Największą różnicą, bez dwóch zdań, jest swoboda w wydawaniu otrzymanych pieniędzy. Kredyt gotówkowy skazuje Cię na rozporządzanie pieniędzmi zgodnie z tym, co zostało zapisane w umowie kredytowej. Co gorsza, bank nie udzieli Ci kredytu, jeśli nie przyznasz się, na co planujesz przeznaczyć gotówkę. Problem ten całkowicie eliminuje pożyczka online, w przypadku której żadna firma nie będzie się interesować tym, na co go wydasz.

Kolejna różnica leży w samej formie prawnej – kredyt gotówkowy może być udzielony przez banki, podczas gdy pożyczka online może być oferowana przez wyspecjalizowane firmy z sektora finansowego, które jednocześnie posiadają odpowiednie licencje wydawane przez organy państwowe.

Co się bardziej opłaca? Pożyczka online czy kredyt?

Co zatem wybrać – pożyczka online czy kredyt gotówkowy? Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ w obecnych czasach oferty dostępne na rynku zmieniają się praktycznie codziennie. Jednak naszym zdaniem, ze względu na bardzo krótki czas rozpatrywania wniosku pożyczkowego, wygrywa pożyczka online. Zaletą pożyczki online jest także to, że wypłacone Ci pieniądze możesz wydać na dowolny cel.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *