Jak obliczyć ratę kredytu?

W racie kredytu nie zawiera się tylko suma jaka została przez nas pożyczona z banku. Musimy do tego dodać także inne opłaty, takie jak: marża, prowizja czy ubezpieczenie. W tym artykule ukażemy jak taką ratę można obliczyć.

Co składa się na ratę kredytu?

Każda rata kredytu składa się z dwóch części:

  • części kapitałowej – część pożyczonej od banku sumy
  • części odsetkowa – wyliczona wartość oprocentowania danego kredytu.

Jak możemy obliczyć ratę kredytu?

Najprościej będzie nam policzyć ratę kredytu, jeśli będziemy mieli przy sobie umowę kredytu. Dane jakie tam widnieją z pewnością ułatwią nam te obliczenia. Rata kredytu to całkowita kwota do zapłaty (kwota kredytu plus całkowity koszt kredytu) podzielone na ilość rat jakie przewidziane są w harmonogramie spłaty. Dokonując takiego obliczenia uzyskamy ratę kredytu, jaką będziemy musieli co miesiąc spłacać.

Jak obliczyć ratę kredytu jeśli nie mamy umowy?

W tej sytuacji takie obliczenie jest bardziej skomplikowane. RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania) jest pomocnym wskaźnikiem dla oszacowania raty kredytu jeszcze przed jego zaciągnięciem. Jeśli znamy wskaźnik RRSO to jednocześnie znamy także koszt naszego kredytu. Jeśli zsumujemy koszt kredytu z kwotą kredytu (czyli sumą jaką pożyczyliśmy od banku) uzyskamy całkowitą kwotę do zapłaty. Ten wynik dzielimy przez ilość rat jakie mamy do zapłaty i wyjdzie nam dokładna kwota jednej raty.

Sporym ułatwieniem jest także skorzystanie z kalkulatora kredytowego, których w Internecie jest naprawdę sporo do wyboru. Być może zastanawiasz się po co samodzielnie wyliczać ratę kredytu? Jeśli umiemy to zrobić sami, to jesteśmy lepszymi partnerami do rozmowy podczas załatwiania kwestii związanych z kredytem. Możemy wtedy więcej dopytać, być po prostu bardziej świadomi, a to naprawdę ważne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *