Jak prawidłowo przygotować plik do druku?

Każda osoba, której zależy na wysokiej jakości wydruku różnego rodzaju projektów graficznych musi zadbać o odpowiednie przygotowanie plików. To właśnie na ich podstawie drukarnia drukuje plakaty, ulotki, wizytówki i wiele innych elementów identyfikacji wizualnej. Niemniej jednak, nawet jeśli stworzony projekt będzie wyjątkowo estetyczny, przekaz może nie zostać zauważony, jeśli jakość wydruku będzie pozostawiać wiele do życzenia. Jak zatem prawidłowo przygotować pliki, aby móc cieszyć się najlepszym efektem?

Co warto wiedzieć zanim przygotujemy pliki?

Pierwszą kwestią jest zdobycie informacji na temat tego z jakich technologii lub maszyn korzysta wybrana przez nas drukarnia. Ma to istotne znaczenie pod względem parametrów pliku. Te zaś muszą spełniać wymagania konkretnej technologii. Informacji na ten temat można poszukać na stronie firmy, z usług której chcemy skorzystać. Można także skontaktować się drogą telefoniczną lub mailową, aby uzyskać potwierdzenie. Jakie są kolejne kroki?

  • Format – wymagania odnośnie formatu mogą różnić się w zależności od wymogów konkretnej drukarni. Niemniej jednak najczęściej akceptowanymi formatami są: PDF, JPG, PNG oraz TIFF. Zwłaszcza pierwszy z nich cieszy się dużą popularnością ze względu na możliwość zapisu grafiki wektorowej. PDF jest zalecany w sytuacji gdy drukarnia ma zająć się wydrukiem projektu w różnych rozmiarach. Dzięki temu nie trzeba obawiać się utraty jakości. TIFF pozwala na zapis grafiki rastrowej. Wybierając format JPG i PNG istnieje ryzyko pogorszenia jakości wydruku.
  • Spady i marginesy – mówiąc o spadach, chodzi o 3 mm zapasu grafiki. Ma to kluczowe znaczenie podczas cięcia wydruków. Dzięki temu nie trzeba będzie obawiać się, że na naszych wizytówkach czy innych materiałach pojawi się nieestetyczna biała krawędź. Konieczne jest także ustawienie marginesów. Zazwyczaj mają one postać 5 mm odstępu między grafiką a ramką.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Osoby odpowiedzialne za przygotowanie projektu powinny pamiętać także o zastosowaniu odpowiedniej przestrzeni barwnej – CMYK lub RGB. Zdecydowanie popularniejsza jest pierwsza z nich, z uwagi na zastosowanie w druku offsetowym, solwentowym, cyfrowym laserowym i lateksowym. RGB jest wykorzystywane w druku pigmentowym fotografii i na fotolabach. Przestrzeń barwna bezpośrednio przekłada się na jakość wydruku. Kolejną kwestią jest nafarbienie, dzięki któremu wszystkie szczegóły na grafice będą wyraźne. Wartość nafarbienia powinna być dopasowana do rodzaju papieru z jakiego będzie korzystać drukarnia, dlatego warto skonsultować tę kwestię. W kwestii rozdzielczości, rekomendowana wartość wynosi zwykle 300 DPI.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości PremiumPrint – drukarnia Poznań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *