Gdzie stosować sprężarki olejowe?

Ze względu na wysoką wydajność sprężarek olejowych sprawdzają się one jako podstawowe sprzęty tłoczące powietrze w szeroko pojętym przemyśle. Korzysta z nich praktycznie każda jego gałąź, od wysoko wyspecjalizowanych zakładów produkcji po kilkuosobowe firmy wytwórcze. Sprężarki te obok licznych zalet posiadają jednak także kilka wad, zatem istnieją środowiska, w których lepszą decyzją będzie montaż ich bezolejowej wersji.

Sprężarki olejowe – trwałe i wydajne

Zakup sprężarki olejowej to doskonała inwestycja w domowy warsztacie, o ile praca w nim stanowi dla nas regularne zajęcie. W przeciwieństwie do sprężarek bezolejowych wymagają one znacznie rzadszej i mniej problematycznej konserwacji. Wystarczy tylko pamiętać o wymianie zużytego oleju na ten przeznaczony specjalnie do takich urządzeń. Sprężarka, w której mechanizm tłoka chroniony jest przez olej, to także sprzęt przydatny we wszelkiego typu małych i większych warsztatach.

Wbrew pozorom sprawdzi się ona również w warsztacie samochodowym, a w zakładzie meblarskim może stanowić wręcz niezastąpione wyposażenie. Jeżeli chodzi o przemysł i wytwórstwo dużego kalibru, sprężarki olejowe stosowane są tam niezwykle szeroko. Znajdziemy je w halach produkcyjnych oraz tam, gdzie używa się powszechnie urządzeń pneumatycznych. Niezmiernie dużo tego typu sprężarkom zawdzięcza też choćby kolejnictwo. Cenione są one za możliwość stałej, nieprzerwanej pracy przez dłuższy czas, oraz za wysoką wytrzymałość wszystkich elementów składowych.

Gdzie nie sprawdzają się sprężarki olejowe?

Mimo szerokiej gamy zastosowań nie można powiedzieć, by sprężarki olejowe były urządzeniami bez wyjątku uniwersalnymi. Wiąże się to przede wszystkim z naturą ich pracy, ale także z rozmiarami większości typowych sprężarek. Jeśli chodzi o sam rozmiar sprzętu, istnieje tu możliwość zakupu sprężarek o zróżnicowanej pojemności zbiorników na olej. Jednak nawet najmniejszy z nich waży na tyle dużo, że jego przemieszczanie bez dołączonych kółek byłoby bardzo trudne.

Dlatego też sprężarki olejowe nie są z zasady polecane hobbystom czy osobom, którym zależy głównie na wykorzystaniu sprężarki w warunkach domowych. Jeżeli używamy tego urządzenie nie więcej, niż kilka-kilkanaście razy do roku, mniejsza trwałość tłoka w sprężarce bezolejowej nie sprawi nam problemu. Bezolejowe sprężarki to także konieczny zakup we wszystkich miejscach pracy, gdzie drobinki oleju do sprężarek w powietrzu mogłyby stanowić zagrożenie. To między innymi placówki medyczne, farmaceutyczne zakłady produkcyjne, a nawet fabryki, gdzie odbywa się precyzyjne lakierowanie.

Artykuł powstał dzięki współpracy z firmą Pneumatik S.A.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *