Profesjonalna obróbka metali i tym podobnych materiałów to dziedzina mająca swoje korzenie w przełomie XVIII i XIX wieku. To właśnie wówczas fabrykanci zaczęli wdrażać rewolucyjne pomysły, które zwiększały wydajność ich zakładów, a także obniżały koszt produkcji. Współcześnie zmiany nie są aż tak spektakularne. Mowa raczej o ewolucji technologii CNC, choć w wielu przypadkach robi ona nie mniejsze wrażenie.
Technologia cięcia CNC – początki zmian
Oczywiście dziewiętnastowieczne maszyny nie mogły być jeszcze sterowane komputerowo, choć podjęto pierwsze kroki w tym celu. Przykładem niech będzie maszyna analityczna z 1837 roku w wykonaniu Charlesa Babbage’a. Dzięki niej można było zapisywać niektóre informacje z pomocą kart dziurkowanych. Niemniej technologia cięcia CNC mogła powstać w formie, jaką znamy dziś, dopiero w połowie XX wieku.
Mikrokomputery z powodzeniem zostały zaadaptowane do maszyn CNC już w 1958 roku. Od tamtego momentu obróbka metali całkowicie zmieniła swoje oblicze. Z początku producenci maszyn CNC polegali na stworzonym przez Ivana Sutherlanda programie Sketchpad. Był wyjątkowo innowacyjny – jak na swoje czasy – ze względu na wyświetlanie funkcji. To pomagało w programowaniu maszyn CNC, a także ich obsłudze. To wielki krok w stronę całkowitej komputeryzacji całej branży.
Obecnie technologia cięcia CNC jest znana każdemu, kto ma do czynienia z jakimikolwiek maszynami do obróbki materiałów. To zasługa uproszczenia interfejsów, szkoleń zawodowych i upowszechnienia się umiejętności cyfrowych.
Producenci maszyn CNC – trendy rozwojowe
Współczesny rynek maszyn CNC jest bardzo zróżnicowany, choć da się go opisać w stosunkowo prostych kategoriach. Wystarczy wiedzieć, że maszyny do cięcia dzielą się na kompaktowe oraz zaawansowane technologicznie. Te drugie korzystają ze wszystkich dobrodziejstw oprogramowania oraz technologii CNC.
Z dostępnych danych jasno wynika, że branża CNC rozwija się w bardzo dobrym tempie. Każdego roku powstaje kilka nowych firm, z czego większość to mikroprzedsiębiorstwa. Utrzymują się na rynku głównie dzięki rentowności obróbki CNC (na poziomie ok. 11%). Oczywiście muszą też wytrzymać konkurencję, która rośnie na sile każdego dnia. Dotyczy to zwłaszcza marek o ugruntowanej pozycji, jak Eckert. Niemniej trudno o lepszy czas na produkcję maszyn CNC niż teraz.
Technologia cięcia CNC – przewidywana przyszłość
Nikt nie ma wątpliwości, że mikrokomputery zmieniły oblicze obróbki metali. Uważa się nawet, że w niedalekiej przyszłości CNC zupełnie wyprze manualne obrabiarki. Nietrudno to sobie wyobrazić. Uznani producenci maszyn CNC – tacy jak Eckert – udostępniają swoje produkty w coraz niższych cenach. W połączeniu z wysoką wydajnością, wszechstronnością oraz precyzją urządzeń, znajdują one swoje zastosowanie nawet w niewielkich warsztatach, gdzie zazwyczaj ręczna obrabiarka w zupełności wystarczyła.
W związku z tym przyszłość obróbki CNC wygląda bardzo dobrze. Analiza rynku nie pozostawia wątpliwości, że zapotrzebowanie na tego typu usługi będzie tylko wzrastać.