Pożyczka, co to takiego?

Każdy z nas może znaleźć się w takiej sytuacji, że może potrzebować w danej chwili pewną kwotę gotówki, a nie ma zaoszczędzonej żadnej sumy na koncie ani możliwości jej w dość szybkim czasie zarobienia. Mogą to być nagłe niespodziewane przypadki, np. awaria pralki i szybka potrzeba zakupu nowej, zbliżające się wakacje, zapewniony już urlop w pracy i chęć odpoczynku, a na koncie gotówka tylko na bieżące wydatki. Co nam w takiej chwili przychodzi do głowy? Eureka! Pożyczka.

Definicja pożyczki

Pożyczka to rodzaj operacji unormowany przez prawo w Kodeksie Cywilnym (art. 720–724 kc). Pożyczkę może udzielać instytucja finansowa, ale także jakikolwiek podmiot posiadający zdolność prawną, czyli także każda osoba fizyczna. Umowa pożyczki do wysokości 1 000 zł nie musi być sporządzona na piśmie, powyżej tej kwoty umowa pożyczki obowiązkowo musi zostać potwierdzona pismem. Pożyczkę możemy zaciągnąć na dowolny cel, także na remont bądź zakup mieszkania (pożyczka hipoteczna). Na rynku dostępna jest także pożyczka konsolidacyjna, która umożliwia połączenie ze sobą kilku należności finansowych w jeden produkt – zazwyczaj cechuje się niższą ratą z wydłużonym terminem spłaty.

Pożyczka a kredyt

Niektórzy ludzie zamiennie używają słowa „kredyt” i pożyczka”, jednakże należy tutaj zwrócić uwagę na pewne podstawowe różnice. Otóż kredyt może być udzielany tylko przez banki, natomiast pożyczki może udzielić nam nawet kolega z pracy i nie musi być ona zawarta na piśmie. Kredyt o tyle jest „bezpieczniejszy”, że jest on udzielany dopiero po obligatoryjnym zweryfikowaniu zdolności kredytowej klienta, a w przypadku pożyczki już to nie obowiązuje.

Szybko, ale czy tanio

Na rynku aktualnie możemy spotkać bardzo dużo różnych instytucji, które oferują nam pożyczki. Konkurencja jest dość duża, ale zazwyczaj oprocentowanie nie należy do najniższych. Wraz z odsetkami i wszelkimi opłatami finalnie zazwyczaj musimy oddać znacznie większą sumę niż wcześniej pożyczaliśmy. Warto przed podpisaniem umowy przemyśleć zasadność zaciągnięcia pożyczki, ewentualnie poszukać alternatywnych rozwiązań. Możemy spróbować zaciągnąć pożyczkę u rodziny bądź znajomych – wówczas możemy liczyć na korzystniejsze oprocentowanie bądź nawet jego brak i dogodne raty w dobrym terminie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *