Zdolność kredytowa, co to jest?

Zdolność kredytowa to pojęcie, które bardzo często pojawia się przy okazji zaciągania pożyczek i kredytów. Nie wszyscy klienci wiedzą, co dokładnie to określenie oznacza a tymczasem okazuje się, że zdolność kredytowa jest dla banku bardzo ważna.

Czym jest zdolność kredytowa?

Zdolność kredytowa często jest błędnie definiowana w potocznym rozumieniu. Wiele osób sądzi, że wystarczy dobrze zarabiać by otrzymać na przykład kredyt hipoteczny. Okazuje się jednak, że często osoba z wysokimi dochodami spotka się z odmową udzielenia kredytu w przypadku, gdy jest krótko zatrudniona, jest bardzo młoda albo pracuje w oparciu o umowę zlecenie.
Przez zdolność kredytową prawidłowo rozumiemy taką sytuację, gdy osoba, która zaciągnęła kredyt jest w stanie terminowo spłacać raty w długim okresie.

Co wpływa na zdolność kredytową?

Banki mają swoje własne procedury pozwalające określić, czy dany klient posiada zdolność kredytową. W tym celu banki prześwietlają swoich klientów w bardzo różnych obszarach. Przede wszystkim sprawdzają bazę BIK, dzięki której dowiedzą się czy ktoś ma kredyt obecnie lub miał go w przeszłości. Będzie tutaj także możliwość zweryfikowania czy kredyty dawniej zaciągnięte były prawidłowo spłacane.
Kolejny obszar, jaki sprawdzi bank to sytuacja osobista i rodzinna potencjalnego kredytobiorcy. Liczyć się będzie wiek, płeć oraz stan rodzinny. Banki nie są skłonne przykładowo udzielać kredytów hipotecznych wieloletnich osobom, które ukończyły 50 lat.
Dla banku niezwykle istotna będzie także sytuacja zawodowa kredytobiorcy. Liczyć się będzie nie tylko wysokość zarobków, ale także doświadczenie zawodowe i charakter umowy o pracę. Najlepiej widziane są osoby, które od dawna pracują w oparciu o umowy na czas nieokreślony. Oprócz tego bank w przypadku kredytu hipotecznego zainteresuje się wkładem własnym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.