Leasing a kredyt – różnice

Kredyt czy leasing to słowa powszechnie znane, obecne w naszym codziennym języku od lat. Czy jednak wiesz czym różni się kredyt od leasingu? Sprawdź swoją wiedzę w tym temacie.

Kredyt jest formą pożyczki, często stosowaną przez większość ludzi na świecie. Ze względu na cel, w jakim zaciągane jest takiego rodzaju zobowiązanie finansowe, może być nazywany na przykład hipotecznym lub gotówkowym. Jedną z najbardziej popularnych form kredytów są kredyty ratalne, związane z zakupami, na przykład mebli czy też sprzętu RTV lub AGD.

Czym jest leasing?

Leasing z kolei to specyficzny rodzaj kredytu, nie jest on tak łatwo dostępny dla wszystkich, potencjalni pożyczkobiorcy muszą spełniać określone wymagania. Nie oznacza to jednak że osoba chcąca zaciągnąć pożyczkę w formie leasingu koniecznie musi być przedsiębiorcą prowadzącą własną działalność gospodarczą. Dla osób fizycznych wiele firm oferuje dzisiaj leasing konsumencki. Oczywiście, najpopularniejszym rozwiązaniem jest właśnie umowa leasingowa dotycząca samochodów, stąd też i powszechne rozumienie tego pojęcia właśnie w związku z takim przeznaczeniem.

Ważne w leasingu jest też to, że łatwiej go uzyskać niż kredyt w banku, co może szczególnie przyciągać zwłaszcza przedsiębiorców dopiero zaczynających rozwijanie swojego biznesu. Do zalet wiele osób zalicza także możliwość odliczania rat leasingowych od podatku, co w przypadku kredytu nie jest możliwe, gdyż kosztami wówczas są jedynie odsetki.

Co lepsze?

Leasing kojarzy się głównie z samochodami, bo jest to bardzo popularny sposób na to by ograniczyć koszty prowadzenia działalności gospodarczej. To oczywiście nie jest do końca prawdą, leasing gotówkowy czy nawet operacyjny może dotyczyć także i innych rzeczy, na przykład komputerów lub specjalistycznego oprogramowania. Zasadniczo jest to zatem rozwiązanie korzystniejsze dla przedsiębiorców właśnie. Niemniej jednak warto pamiętać o tym, że nie zawsze umowa leasingu będzie znacznie korzystniejsza od zwykłego kredytu. Każda decyzja tego rodzaju powinna być dobrze przemyślana, najlepiej przy konsultacji z osobą prowadzącą księgowość w przedsiębiorstwie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *