Kredyt hipoteczny – wymagane dokumenty

Marzysz o zakupie mieszkania czy budowie domu? Z pewnością. Każdy chce mieć swoją nieruchomość. Taki zakup rzadko kiedy jest możliwy bez wzięcia kredytu, a w takiej sytuacji najlepszy jest kredyt hipoteczny. Taki kredyt to naprawdę poważna decyzja i bank przed udzieleniem kredytu bardzo dokładnie weryfikuje kredytobiorcę, wymagając wielu dokumentów.

Jakie dokumenty dotyczące kredytobiorcy?

Na samym początku bank będzie chciał zbadać Twoja zdolność kredytową. Trzeba będzie także wypełnić wniosek w banku. Potrzebny będzie Twój dowód osobisty oraz inny dokument ze zdjęciem. Dzięki temu bank będzie mógł zweryfikować wstępnie Twoją osobę.

Aby ubiegać się o kredyt hipoteczny musimy dostarczyć do banku – jeśli mamy umowę o pracę- zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach. Takie zaświadczenie ważne jest przez 30 dni od daty wystawienia. Jeśli natomiast chcemy otrzymać kredyt w innym niż nasz bank, to wtedy musimy donieść także wpływy na nasze konto bankowe z około pół roku. Trzeba także dostarczyć naszą umowę o pracę, a w niektórych bankach wymagany jest także PIT 37 za poprzedni okres.

Trochę inaczej wygląda sytuacja jeśli kredytobiorca zatrudniony jest na umowę zlecenie lub dzieło. Wtedy koniecznym jest dostarczenie umów oraz kopii rachunków z przeciągu dwóch lat lub roku (to zależy od banku). Ważne są także te umowy, które zawierane są aktualnie oraz deklaracje PIT i wyciąg z rachunku za poprzedni rok.

Przy prowadzeniu swojej działalności gospodarczej, osoby starające się o kredyt muszą dostarczyć NIP, REGON, zaświadczenie z ZUS oraz wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Potrzebny będzie również wyciąg z konta firmowego z 12 miesięcy.

Jakie dokumenty dotyczące nieruchomości?

W banku musimy przedstawić przedwstępną umowę z deweloperem, odpis z księgi wieczystej gruntu, zgoda na budowę na danym gruncie, KRS dewelopera. Jeśli kupujemy nieruchomość z rynku wtórnego, wtedy musimy dostarczyć do banku odpis księgi wieczystej nieruchomości, umowę przedstępą jej zakupu, akt własności mieszkania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *