Komornik – potrzebny, chociaż nielubiany

Komornik – Tarnów, Warszawa czy Wrocław… wszędzie tam jest poszukiwany i wszędzie tam nikt go nie lubi. Dlaczego tak się dzieje? No cóż, komornicy przeważnie uznawani są za tych złych, bo utarło się, że „wyciągają pieniądze” od niewinnych ludzi. A przecież gdyby nie komornicy, to wielu nigdy nie odzyskałoby swoich pieniędzy… Co sprawia, że zawód komornika nie cieszy się dobrą opinią, choć oficjalnie jest zawodem zaufania publicznego?

Zawód komornika najczęściej utożsamiany jest z zawodem windykatora, bo jeśli zadamy takie pytanie, to większość osób natychmiast odpowie, że komornik egzekwuje długi. Jednak zakres działalności komornika jest znacznie szerszy. W sytuacji gdy wierzyciele szukają każdego sposobu, by odzyskać swoje pieniądze, bo zawodzą zwykle i tak sprawnie działające firmy windykacyjne, to ostatnią deską ratunku jest wniesienie sprawy do sądu i zdanie się na pomoc właśnie komornika, który jako funkcjonariusz publiczny działa przy każdym sądzie okręgowym.

Czym zajmuje się komornik?

Każdy komornik – Tarnów, Warszawa czy Wrocław – ma identyczny zakres obowiązków, który uregulowany jest przez odpowiednie przepisy prawne. Oczywiście głównym jego zadaniem jest egzekucja długów i innych należności, ale zajmuje się on także wieloma innymi sprawami. Komornik odpowiedzialny jest bowiem za przygotowanie protokołu faktycznego stanu posiadania dłużnika tuż przed rozpoczęciem procesu sadowego. To komornik dostarcza zawiadomienia sądowe i wszelkiego rodzaju dokumenty związane z procesem. Komornik także zajmuje się poszukiwaniem majątków dłużników, które ci ostatni bardzo często ukrywają właśnie w obawie przed egzekucją.

Zawód szanowany i nieszanowany

Nie każdy jednak może zostać komornikiem. Zanim wymienimy wymagania, trzeba zwrócić uwagę na indywidualne predyspozycje do wykonywania tego zawodu. Komornik musi działać racjonalnie i nie ulegać emocjom. Nie oznacza to, że ma być okrutny i bezwzględny, bo tak ten zawód jest postrzegany przez większość. Komornik musi realizować to, do czego jest powołany i niestety zawsze tylko jedna strona jest zadowolona z jego pracy i to właśnie powód silnej krytyki, z którym mierzy się wielu przedstawicieli tego zawodu.

Wśród komorników trudno znaleźć kobiety i nie ma się temu co dziwić. Panie rzadko są w stanie oddzielić emocje od czynności, które wykonują. Znacznie więc lepiej w tym zakresie spisują się mężczyźni, którzy najczęściej nie mają problemu z rozgraniczeniem uczuć od realiów. Każdy, kto ma problem z obiektywną oceną zawodu komornika, musi jednak dostrzec fakt, że bez komorników mielibyśmy do czynienia z jeszcze większą liczbą trudnych sytuacji, z którymi musimy się konfrontować w życiu.

Warunki, które musi spełnić kandydat na komornika

Aby zostać komornikiem w naszym kraju, należy posiadać obywatelstwo polskie, pełną zdolność do czynności prawnych i nieposzlakowaną opinię. Kandydat nie może być osobą karaną ani nawet podejrzaną o popełnienie przestępstwa, w tym przestępstwa skarbowego. Osoba, która chce zostać komornikiem, musi mieć ukończone studia prawnicze wraz z tytułem magistra prawa. Niezbędne jest odbycie aplikacji komorniczej i zdanie egzaminu zawodowego. Komornikiem może zostać osoba, która ukończyła co najmniej 26 lat.

Jeżeli posiadasz prawomocny wyrok sadowy, a dłużnik nie wywiązuje się z obowiązku wykonania wyroku, potrzebny ci jest komornik. Tarnów, Warszawa czy Racibórz – wszędzie tam znajdziesz dobre kancelarie komornicze takie jak: www.czosnyka-komornik.pl, które zajmą się twoją sprawą, a dzięki temu odzyskasz to, co prawnie ci się należy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *