Jak znaleźć korzystny kredyt dla firm?

Marzyciele i lekkoduchy twierdzą, że pieniądze szczęścia nie dają. Twardo stąpający po ziemi przedsiębiorcy doskonale wiedzą, jak ciężko owe pieniądze się zarabia oraz jakie jest ich znaczenie dla rozwoju firmy. W sytuacji zagrożenia płynności finansowej firmy, w przypadku braku środków na inwestycje właściciele przedsiębiorstw poszukują źródeł finansowania potrzeb – bankowy kredyt dla firm jest wówczas rozwiązaniem optymalnym.

Kiedy kredyt dla firm jest potrzebny?

Kredyt kojarzy się z problemami finansowymi – brakiem gotówki na wynagrodzenia, spłatę zaległych zobowiązań, zakup surowców do produkcji. Rzeczywiście, takie sytuacje są częstym powodem dla którego w bankach pojawiają się właściciele firm. Jednak kredyt należy postrzegać również jako narzędzie finansowe, które przynosi zyski. Brzmi nieco przewrotnie, ale to fakt ekonomiczny. Tak jest w przypadku firm rozpoczynających działalność – kredyt na start pozwala wprowadzić machinę firmową w ruch.

Większość firm już działających – głównie mikro i średnich, niewłaściwie szacuje i wykorzystuje swoje możliwości sprzedażowe. W wielu przypadkach przedsiębiorców zadowalają zyski, dzięki którym firma utrzymuje się na rynku, a właściciele i pracownicy korzystają z zysków. Taki stan można zmienić dzięki kredytowi dla firmy, który pozwoli na nowe inwestycje, zmianę profilu produkcji, wprowadzenie nowego produktu na rynek, zmiany technologiczne, doinwestowanie działań marketingowych ukierunkowanych na budowanie marki. Tak rozumiany kredyt nie jest obciążeniem, kosztem, ale sposobem na zarobienie pieniędzy, na zwiększenie dochodów firmy.

Kredyt dla firm – na jakie cele można go przeznaczyć?

Dzięki gotówce z kredytu firmy mogą utrzymać płynność finansową lub inwestować w przyszłość. Najczęściej kredyty dla firm przeznacza się na:

  • Pokrycie bieżących wydatków (koszty zatrudnienia, zobowiązania, media),
  • Utrzymanie płynności w sytuacji, gdy kontrahenci mają odroczone płatności lub nie wywiązują się z nich terminowo,
  • Zakup surowców i materiałów,
  • Remont, rozbudowę, budowę lub zakup nowej siedziby firmy, magazynów, hal produkcyjnych,
  • Zakup nowych urządzeń produkcyjnych, wyposażenia biur, floty pojazdów,
  • Zmiany technologii produkcji, wykup licencji,
  • Finansowanie kampanii marketingowych wprowadzających nowy produkt lub budujących markę.

Rodzaje kredytów gotówkowych dla firm

Przedsiębiorstwa i instytucje mogą skorzystać z następujących rodzajów kredytów:

  1. Krótkoterminowy kredyt w rachunku bieżącym – daje możliwość debetu na rachunku firmowym do ustalonego w umowie kredytowej limitu; zadłużenie pokrywane jest wpływami na rachunek; brak wpływów w określonym w umowie terminie rozliczania powoduje naliczanie odsetek.
  2. Kredyt obrotowy – służy do finansowania bieżących zobowiązań; jest produktem mającym różne formy (linia kredytowa lub terminowe transze, odnawialny lub nieodnawialny).
  3. Kredyt inwestycyjny – gotówka przeznaczona na inwestycje z dłuższym terminem spłaty (nawet do 20 lat) można go spłacać w ratach z odsetkami lub jednorazowo (tylko sam kapitał) – przy spłacie jednorazowej kredyt jest zamykany. Kredyt inwestycyjny należy wykorzystać do planowego dnia zakończenia inwestycji.
  4. Kredyt na wskazane inwestycje – jest odmianą kredytu inwestycyjnego; różni go ściśle wskazany przez kredytobiorcę cel, który ma być sfinansowany pieniędzmi pożyczonymi przez bank; taki kredyt ma korzystniejsze warunki.

Kredyt dla firm – w gąszczu formalności

Decyzja o wzięciu kredytu do łatwych nie należy. Jeszcze trudniejsze jest wdrożenie owej decyzji do realizacji. Przy załatwianiu formalności potrzebne jest mnóstwo dokumentów i czasu na wypełnianie wniosków oraz częste wizyty w siedzibie banku.

Każdy kredytobiorca powinien zwrócić baczną uwagę na następujące kwestie:

  • Warunki udzielenia kredytu – opłaty i prowizje,
  • Wysokość oprocentowania, warunki zmiany oprocentowania,
  • Czas spłaty kredytu; warunki spłaty przed terminem,
  • Formy zabezpieczenia kredytu,
  • Ubezpieczenie,
  • Możliwość odstąpienia od umowy; warunki rozwiązania umowy.

Dla bezpieczeństwa firmy warto do współpracy zaprosić specjalistów z zakresu doradztwa kredytowego.

Doradztwo kredytowe – dlaczego warto z niego skorzystać

Doradcy finansowi są ekspertami, którzy współpracując z bankami są jednocześnie reprezentantami klienta poszukującego korzystnej oferty. Eksperci z zakresu doradztwa kredytowego są pomocni już na etapie oceny zdolności kredytowej firmy i poszukiwania na rynku najlepszego, dobrze dopasowanego do potrzeb klienta kredytu. Nieocenioną pomoc niesie doradca w czasie gromadzenia dokumentacji i sporządzania wniosków kredytowych. Rolą doradców jest także negocjowanie z bankiem najlepszych warunków udzielenia i spłaty kredytu.

Doradztwo kredytowe nie obciąża firmy bezpośrednio – koszty pracy doradców są wkalkulowane w kredyt i wynagrodzenie wypłaca im Bank.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *