Jak sprawdzić swój BIK?

Aby otrzymać kredyt w banku nie wystarczy mieć stały dochód. Czasem pomimo uzyskiwania wysokiego dochodu oraz posiadania zdolności kredytowej, bank odmawia udzielenia kredytu. Jedną z głównych przyczyn otrzymania odmowy jest zła historia w BIK.

Czym jest BIK?

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej jest instytucją założoną przez Związek Banków Polskich oraz banków prywatnych w celu gromadzenia danych kredytowych swoich klientów. Dane, które  znajdują się w bazie BIK dotyczą tego jak regulowane są zobowiązania kredytowe. Oznacza to, że oprócz danych dotyczących terminowego spłacania rat, znajdują się tu również informacje o wszelkich opóźnieniach w spłacie lub o jej braku. Takie negatywne wpisy mogą być widoczne w bazie BIK nawet przez 5 lat po całkowitej spłacie kredytu. 

Sprawdzenie bazy BIK jest jedną z pierwszych czynności, którą wykonuje bank rozpatrując wniosek kredytowy. Obecnie w bazie widnieją także informacje o wszelkich pożyczkach pozabankowych i chwilówkach, których posiadanie może mieć wpływ na obniżenie punktacji scoringowej.

Jak sprawdzić swoją historię kredytową?

Dostęp do bazy BIK ma bank, który rozpatruje wniosek kredytowy (bank musi posiadać jednak zgodę klienta na sprawdzenie jego historii kredytowej). Biuro Informacji Kredytowej umożliwia również pobranie raportu o swojej historii kredytowej każdemu obywatelowi. 

Aby pobrać swój raport należy zarejestrować się na stronie internetowej BIK (www.bik.pl). Proces rejestracji wymaga podania szczegółowych danych osobowych oraz wykonania kilku dodatkowych czynności. Po wypełnieniu formularza należy wykonać przelew na kwotę 1 zł ze swojego konta. Ważne jest aby dane w przelewie zgadzały się z danymi podanymi w formularzu rejestracyjnym. Następnie należy aktywować konto za pomocą linku aktywacyjnego, który zostanie wysłany na podany w formularzu adres mailowy. Po aktywacji konta, BIK wysyła jeszcze SMS z jednorazowym kodem autoryzacyjnym, który będzie potrzebny przy ustalaniu hasła do konta. Pobranie raportu BIK jest możliwe zaraz po przejściu procesu rejestracji oraz uiszczeniu opłaty za raport (39 zł).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *