O tym, że pozytywne relacje z podopiecznym są bardzo ważne, wiedzą wszyscy opiekunowie pracujący w Niemczech. Ich budowanie zaczyna się od małych rzeczy, a najistotniejsze jest pierwsze wrażenie. Jeśli wtedy zaskarbisz sobie sympatię seniora, to obowiązki staną się lżejsze i przyjemniejsze. Tylko jak to zrobić? Podpowiadamy.
Pierwsze wrażenie w pracy w niemieckiej opiece
Początek znajomości zawsze odgrywa dużą rolę – także w opiece w Niemczech. Wrażenie, jakie zrobi opiekunka na swoim podopiecznym (i odwrotnie) może zaważyć na ich relacji. Dlatego dobrze jest się przygotować na pierwsze spotkanie, przećwiczyć uśmiech i powtórzyć sobie kilka zdań po niemiecku. Niestety, czasem zmęczenie działa na niekorzyść opiekunki. Przyjeżdżając na nową sztelę, masz za sobą kilka albo nawet kilkanaście godzin spędzonych w busie. Dźwigasz ciężką walizkę, zastanawiasz się, czy podczas nerwowych przygotowań niczego nie zapomniałaś. Być może są wczesne godziny poranne albo wręcz przeciwnie, bardzo późny wieczór. W efekcie stajesz się rozdrażniona, co bezpośrednio wpływa na pierwsze wrażenie.
Jak sprawić, żeby początkowy kontakt z podopiecznym i jego rodziną przebiegł pomyślnie? Przede wszystkim weź głęboki oddech i postaraj się uspokoić oraz uporządkować myśli. Na początku przedstaw się i pamiętaj, żeby zwracać się do osoby starszej na Pan/Pani. Powiedz, że cieszysz się na współpracę i masz nadzieję, że będzie ona udana. Koniecznie zapytaj też podopiecznego, jak się czuje. I przede wszystkim poczekaj na zaproszenie – nie rozgaszczaj się zbytnio już od progu, nawet gdy pora jest już późna. To zrozumiałe, że chcesz odpocząć po podróży, ale z grzeczności warto o tym poinformować. Możesz po prostu powiedzieć, że jesteś zmęczona długimi godzinami jazdy, chciałabyś się odświeżyć i zostawić rzeczy w swoim pokoju. Wspomnij, że dziś już czas odpocząć, ale jutro rano będziecie mogli wraz z podopiecznym porozmawiać i lepiej się poznać.
Opiekunka w Niemczech powinna skupić się na podopiecznym
Pierwsze dni w niemieckiej opiece warto poświęcić na poznanie osoby starszej i jej oczekiwań. Oczywiście możesz opowiedzieć trochę o sobie – podopieczny też chce wiedzieć, z kim będzie mieszkał przez następne kilka tygodni. Jednak postaraj się bardziej skupić na tym, czego potrzebuje senior. Jeśli chce opowiadać o sobie i swojej rodzinie, pozwól mu na to. Uważnie słuchaj, nie przerywaj, okazuj zainteresowanie tematem. Jeżeli natomiast na samym początku woli zachować dystans, zaakceptuj to. Dzięki wzajemnemu zrozumieniu uda Wam się zbudować zaczątki relacji.
Podopiecznymi opiekunek w Niemczech zwykle są osoby w podeszłym wieku. Ich wychowanie zapewne było bardziej rygorystyczne, niż ma to miejsce u młodszych ludzi. Niektóre zachowania czy aspekty życia mogą być więc dla nich nie do przyjęcia. Warto okazać seniorowi szacunek, powstrzymując się od nich w jego obecności. Z pewnością doceni Twoje starania i szybciej Cię polubi.
Zgodność charakterów w pracy opiekunki w Niemczech
Z pewnością nie raz spotkałaś się z pytaniami agencji o Twoje cechy charakteru. Jeżeli zastanawiałaś się, po co firmie ta wiedza, spieszymy z wyjaśnieniem: dobre dopasowanie charakterów to klucz do zbudowania relacji. Dlatego dobre agencje, które publikują swoje oferty na SenioPort, starają się dopasować do danego podopiecznego idealną opiekunkę. Dobrze jest więc szczerze odpowiadać na pytania o oczekiwania dotyczące szteli. Jesteś introwertyczką i nie przepadasz za długimi rozmowami? A może męczą Cię długie karciane rozgrywki, za to lubisz spędzać czas na świeżym powietrzu? Daj o tym znać koordynatorowi, a z pewnością dobierze dla Ciebie zlecenie, na którym szybko nawiążesz porozumienie z seniorem.
Czytaj więcej na ten temat na stronie: Oferty pracy opieka Niemcy.